SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Brottning
Rosvik IK
Brottningssektionen

Välkommen till Rosvik Brottning
Det krävs ingen speciell utrustning för att kunna brottas, bekväma skor samt träningskläder är allt som behövs. Det kommer att finnas några trikåer och brottarskor att låna från sektionen vid tävling.
 
Brottning är kanske den mest allsidiga träning som finns och passar bra i kombination med andra sporter. Balans, koordination och smidighet är något som genomsyrar brottningen.
 
I nybörjargruppen fokuserar vi på lek och enkla grepp så att alla kan vara med.
 
 
Navigera i menyn ovan för att hitta information om brottningssektionen i RIK. För mobilanvändare finns tre streck ovan till vänster för att nå menyn.
Tränarforum
2025-01-12 20:32

I lördags (11e jnauari) har Brottningssektionen haft ett tränarforum där vi diskuterat och planerat kommande säsongs träningar och tävlingar. 

Det var en mycket rolig och givande dag.

 

Vi fokuserade en hel del på att bereda möjligheter för tjejerna och fristilsbrottning, både genom deltagande med Luleås fristilsgäng, men även på de läger med Hapanda SKT som kommer nu i februari. Vi planerar öven att kalla till en träningsdag för fristil i Rosvik inom kort, så vi hoppas alla tjejer är taggade och att ni kan ta tillvara på dessa tillfällen.

 

Vidare kommer vi utöka erbjudandet för de brottare i fortsättningsgruppen som tävlar och kommer planera in ett träningstillfälle på tävlingsfria söndagar för denna grupp som kallas tävlingsgruppen. Det blir ett mer fokuserat pass på matchlika moment.

 

Utöver det så uppdaterade vi information under "Så här gör vi", se:

Resor och boende

Utlägg och ersättningar

 

Föräldrarmöte nämndes också och vi avser ha vårens i samband med Helgecupen.

 

Till sist påminner vi om vikten av att ni svarar på kallelser i Sportadmin då ni får dem.

Tävlingspolicy
2025-01-11 13:16

Tävlingspolicyn är uppdaterad och återfinnes under fliken "Tävlingar" eller via denna länk.

Nyheter från styrelsen
2024-11-03 16:39

Styrelsen för Brottningssektionen har haft planeringsmöte och nu är tävlingskalendern och träningsläger för våren 2025 inplanerade.

 

Tävlingskalender

Ni ser alla tävlingar både i kalendern (se flik ovan) och Sportadmin samt på denna länk [Tävlingar 2024/2025]. I Sportadmin hittar ni på respektive aktivitet även länkar till inbjudan, kartor, boende med mera.

De två största tävlingarna är Sundsvalls Wrestling Open i slutet på januari och Soft Touch, i Göteborg i slutet på april (Endast GR/WW11 och uppåt och i samband med att Liseberg öppnar). Dessa är fredag tilll söndag-tävlingar och kräver reseplanering, så därför kommer kallelser till dessa aktiviteter minst 10 veckor i förväg så vi är säkra på att få plats både i tävlingen och på boenden.

Vi planerar även att delta i två tävlingar i Finland, en i Kemi och en i Haukipudas (Nära Uleåborg).

De två inplanerade nybörjartävlingarna är Kurirenspelen i december och vår egen Helgecup den 10e maj.

 

Träningsläger

Träningslägret är i samband med gruvcupen i Gällivare i januari, och är från fredag eftermiddag med avslutning söndag.

 

Träningar

Vi har haft dialog med Luleå Brottningssektion och på onsdagar 17:00-18:15 är tjejer välkomna för fristilspass. Meddela oss tränare innan, de onsdagar ni vill delta, så vidarebefordrar vi det till Viveka som håller passen.

Efter jul kommer vi även att erbjuda extrapass vissa söndagar för WW/GR14, en del kommer även vara tillsammans med andra klubbar, mer information kommer.

 

Övrigt

Vi planerar även lite jul-kul sista veckan innan jullovet!

 

 

Nyheter från föreningen
Rosvik IK, 23/04 09:43 
Rosvik IK, 08/04 17:10 
Rosvik IK, 11/02 11:30 
Rosvik IK, 15/05 07:12 
 
Arenasponsor
Sponsorer och partners